Logowanie Logowanie

Strzępka Monika

Rola, stanowisko, obsada, funckja

Reżyser

Biogram

Reżyserka teatralna.

W Teatrze Łaźnia Nowa wyreżyserowała spektakl "W imię Jakuba S." (premiera: 8.12.2011) oraz serial teatralny "Klątwa, odcinki z czasu beznadziei" (2014). Za spektakl w „Imię Jakuba S.” otrzymała szereg nagród teatralnych: Laur Konrada - główna nagroda, nagroda publiczności i nagroda jury społecznego na XV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, nagroda główna 7. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port, 3. nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONTAKT 2012.

Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 2007 roku pracuje w tandemie z dramatopisarzem P. Demirskim, z którym zrealizowała m. in. "Dziady. Ekshumacja" (Teatr Polski we Wrocławiu), "Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł, czyli w heroicznych walkach narodu polskiego wszystkie sztachety zostały zużyte" (Teatr Dramatyczny w Warszawie), "Śmierć Podatnika" (Teatr Polski we Wrocławiu), "Diamenty to węgiel, który wziął się do roboty" (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), "Niech żyje wojna !!!" (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), "Tęczowa trybuna 2012" (Teatr Polski we Wrocławiu), "Courtney Love" (Teatr Polski we Wrocławiu), "Firma", (Teatr Nowy w Poznaniu), "Położnice szpitala św. Zofii" (Teatr Rozrywki w Chorzowie), "Bitwa warszawska 1920" (Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej). Laureatka licznych nagród między innymi Paszportu Polityki za rok 2010 w dziedzinie teatr oraz Gwarancji Kultury (2014). 

Obserwuję Moniką i Pawła od lat, ich przedstawienia nigdy nie są letnie, to teatr zaangażowany, realizowany z barykady, ich wizja świata jest napędzana gniewem, sprzeciwem ale też marzeniem o lepszej rzeczywistości, niezgodą na to jak jest, na to co blokuje społeczny rozwój. (...) To na pewno cechuje Pawła i Monikę, oni są autentyczni, poważnie traktują to co robią i potrafią pociągnąć za sobą zespół świetnych aktorów i realizatorów. Jak mało kto w teatrze wiedzą jak komentować otaczającą nas rzeczywistość społeczną i polityczną przy jednoczesnym mówieniu językiem zrozumiałym dla międzynarodowego grona.

Bartosz Szydłowski